Blog

Karabiber(Piperin) 11-03-2020

Yazar : Dyt.Cihan Hallak

Beslenme

Karabiberin Kanser, Karaciğer Sorunları ve Daha Fazlasıyla Mücadelede Faydaları

 

Karabiberin binlerce yıldır hastalıkları ve sağlığı iyileştirmek için kullanılan çok güçlü bir baharat olduğunu biliyor muydunuz? Bilimsel adı Piper Nigrum olan bu baharat binlerce yıldır Geleneksel Çin Tıbbın’da da büyük öneme sahip olmuştur.

Bilimsel kanıtlara göre karabiberi güçlü bir antioksidan, antiinflamatuar ve antitoksik özelliklerinin yanı sıra tümör baskılama tiroid bezini destekleme, soğuk algınlığı tedavisinde ve ateş düşürme gibi birçok yararlı etkiye sahiptir.

Peki Piper Nigrum bunları nasıl başarıyor?

Karabiberin aktif bileşeni piperindir. Oksidatif stresi azaltmada etkin olan karabiber oleoresinler ve alkaloidler içerir. Başka bir bilimsel çalışmaya göre ‘Karabiberin (piper nigrum) temel alkoloid bileşenleri (piperin), beynin bilişsel fonksiyonlarına yardımcı olur, besin emilimini arttırır ve gastrointestinal fonksiyonları geliştirir.’

Karabiber Faydaları

Kanserle Mücadele veya Önlemede Yardımcı Olabilir.

Çalışmalara göre karabiber kansere ve tümörlere karşı güçlü bir potansiyele sahiptir ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.

Bir laboratuvar çalışmasında, karabiber ve zerdeçal birlikte meme kanseri hücrelerine karşı test edilmiştir.

Zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkuminin karabiber ile birlikte malign hücreleri hem birlikte hem de ayrı ayrı öldürmede etkili olduğu görülmüştür.

Karaciğeri Korur

1993 yılında yapılan bir laboratuvar çalışması karabiberin; oksidatif maddelerin neden olduğu karaciğer hasarlarından koruduğunu ve önemli bir antioksidan olan glutatyon (GSH) seviyesini korumasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Antioksidan, Antiinflamatuar ve Antibakteriyel

Sağlığın uzun süre korunmasını etkileyen ve çoğu hastalığın kökü olan faktörlerden biri kronik inflamasyondur. Karabiber (piperin), inflamasyonu azaltmaya, oksidatif stresle savaşmaya, vücuttaki antioksidan konsantrasyonlarını arttırmaya ve hastalığa yol açabilecek birçok farklı bakteri türünü öldürmeye yardımcı olur.

Bağırsak Sağlığı İçin

Biberlerde bulunan kapsaisin bağırsak koruyucu başka bir bileşendir. Hem kapsaisin hem de piperin bağırsaktaki sindirimi iyileştiren TRPV1 reseptörünü etkiler.

Kapsaisin bağırsaklar için mükemmeldir ancak TRPV1 reseptörleri ağrıdan ve acı baharattan dolayı duyarsızlaşır. Daha fazla karabiber tüketimi reseptörleri yeniden hassaslaştırmaya ve baharatın etkisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Beyin Fonksiyonları Sağlığına Yardımcı Olabilir

Yapılan iki bilimsel çalışmada deneklerin beslenmesine piperin eklendikten sonra bilişsel işlevlerinin önemli ölçüde arttığı görülmüştür.

 

Kan Basıncını Düşürebilir

Karabiber Yüksek Tansiyon İçin İyi Midir?

Karabiber (piperin) kan basıncını arttıracak dolayısıyla kalp hastalığına yol açabilecek diğer faktörlere karşı koymada yardımcı olabilir.

Terafit

TeraFit Psikoloji & Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri ve Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ahmediye Mahallesi Halk Caddesi No:27 Kat:3 34672 Üsküdar/İstanbul Türkiye

Salı-Cuma :

09:00-18:00

Cumartesi-Pazar :

09:00-14:00

Pazartesi :

Kapalı

Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın