Blog

Fonksiyonel Besinler 14-01-2020

Yazar : Dyt. Cihan Hallak

Beslenme

Fonksiyonel Besinler

    Fonksiyonel Besinler; sağlık için gerekli olan, beslenme açısından yeterli olmalarının dışında sağlık üzerinde iyileştirici ve hastalık riskini azaltma gibi pozitif etkilere sahip olan, ilaç veya kapsül formunda olmayan normal beslenme modelinin bir parçası olan besinlerdir. Bu besinlerin içeriğinde sağlığı iyileştirici spesifik besin öğeleri bulunmaktadır.

    Sağlık faydası sağlamak üzere herhangi bir bileşen eklenmiş besinler, özel koşullarda bileşenlerden biri ya da birkaçı doğal olarak doğal olarak arttırılmış besinler, olumsuz etki yaratacak bileşenlerden arındırılmış besinler, sağlığı güçlendirmek için bir veya daha fazla bileşenin kimyasal olarak değiştirildiği besinler fonksiyonel besinler olarak tanımlanır. Bu besinlerin hedeflediği büyüme ve gelişme, metabolik süreçler, oksidatif strese karşı savunma, kalp, damar ve sindirim sistemi sağlığı, mental ve fiziksel performans fonksiyonlarıdır. Fonksiyonel besinler bugün dünyada nutrasötikler, farmabesinler, düzenleyici besinler, tıbbi besinler, vitafoods vb. olarak da tanımlanmaktadır.

    Bileşenlerinde mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bulunan serbest radikalleri elimine eden, LDL-Kolesterol ve trigliserit seviyesini azaltan, immün sistemi uyaran, barsak mikroflorasını düzelten dolayısıyla olumlu etkiler yaratan bazı fonksiyonel besinler: Tam buğday ürünleri, brokoli, brüksel lahanası, havuç, lahana, karnabahar, kereviz, soğan, sarımsak, turp, enginar, pırasa, domates, süt, ve fermente süt ürünleri, yumurta, yağlı tohumlar, etler ve balıktır.

Terafit

TeraFit Psikoloji & Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri ve Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ahmediye Mahallesi Halk Caddesi No:27 Kat:3 34672 Üsküdar/İstanbul Türkiye

Salı-Cuma :

09:00-18:00

Cumartesi-Pazar :

09:00-14:00

Pazartesi :

Kapalı

Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın