Blog

Yeme Davranış Bozuklukları 16-01-2020

Yazar : Dyt. Dilara Tuygan

Beslenme

Yeme Davranış Bozuklukları

Yeme Davranış Bozuklukları

 

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozuklukları, hem duygusal hem de fiziksel semptomlarla birlikte seyreden psikolojik durumlardır. Bozukluklar arasında anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, ortoreksiya nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu bulunur.

Yeme bozuklukları genellikle refah seviyesi yüksek toplumlarda ortaya çıkar. Teşhis edilenlerin çoğunluğunu 20’li yaşlardaki genç kadınlar oluşturur, ancak herhangi bir yaşta ve her iki cinsiyette bir yeme bozukluğu gelişebilir. Yemek yemek veya yememek günün odağı haline gelir böylece yeme bozuklukları hayatın bütününü etkiler.

Yeme bozukluklarını etkileyen faktörler arasında biyolojik faktörler, sosyal baskı ve aile öyküsü ve dinamikleri bulunmaktadır. Beden algısı kaygıları, mükemmeliyetçilik ve takıntı gibi kişilik özellikleri de genellikle depresyon ile birlikte görülen yeme bozukluklarında büyük rol oynar.

Tedavi bu durumlar için asla basit değildir. Genellikle çoklu tıbbi problemler oluştururlar. Bir psikoterapist, tıp doktoru ve yeme bozukluğu olan bir kişide tam iyileşme sağlamak için beslenme uzmanı dahil olmak üzere multidisipliner bir sağlık ekibi gereklidir.

Yeme Bozuklukları Nasıl Ortaya Çıkar?

Yeme bozuklukları genellikle kişinin normalden biraz daha fazla veya biraz daha az yemek yemesiyle gelişerek farkedilmeden başlar. Özellikle kadınlarda kabullenilmiş güzellik algısına uyma baskısı hissetmeleriyle ilişkili olabilir. Aynı zamanda yeme bozuklukları düşük özgüven, depresyon, değersizlik, kimlik karmaşaları, stres, sosyal yaşamda zorluk ile ilişkilendirilmektedir.

 

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza aşırı saplantı haline gelmiş kilo kaybı veya egzersizle karakterize bir yeme bozukluğudur. Özellikle genç ve orta yaşlı kadınlar arasında sıklıkla görülebilmektedir.

Anoreksiya nervoza mükemmeliyetçilik ve depresyon ile yakından ilişkilidir ayrıca en tehlikeli/ölümcül psikiyatrik bozukluktur. Anoreksinin en yaygın davranşsal belirtileri açlık hissini reddetmeyi, kilo alma korkusunu, sosyal hayattan geri çekilmeyi, besinlerle takıntı derecesinde ilgilenmeyi içerir.

Anoreksiya tedaviye oldukça dirençlidir ve genellikle bu bozukluğa depresyon eşlik eder. Tedavi, bilişsel davranışçı terapi, beslenme eğitimi ve yönetimi ve aile temelli tedavileri içerebilir. Durum yaşamı tehdit edici hale gelirse, hastaneye yatış olabilir.

Bulimia Nervoza

Bulimia nervoza olarak bilinen yeme bozukluğu, bir oturuşta aşırı miktarda yiyecek yiyerek sık sık tıkınma döngüleri ile karakterizedir. Bu davranış bozukluğuna sahip olan kişi genellikle kendinden kaynaklı kusmalarla, bazen de laksatifler veya diüretikler aracılığıyla besinin vücuttan atılması ister. Hastalık tipik olarak ergenlik döneminde başlamaktadır ve bulimia olanlar genellikle yeme davranışı konusunda gizli kaldıklarından, tespit edilmesi zor olabilir. Bulimia olan birçok kişide yoğun bir kilo alma korkusu, vücutla ilgili endişe, gizli yemek yeme, kusma veya yeme krizleri görülmektedir. Tedavi genellikle bilişsel-davranışçı veya diğer psikoterapi biçimlerini, antidepresan ilaçları ve beslenme danışmanlığını içerir.

 

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder)

Tıkınırcasına yeme bozukluğunda açlık hissi duymadan aşırı miktarda, hızlı bir şekilde, tokluk derecesinin üstünde yemek yeme görülmektedir. Bu kişiler yeme davranışlarından dolayı utanç duydukları için yalnız yemek yemeyi tercih ederler. Tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayan kişilerde sıklıkla obezite ve dolayısıyla obeziteye eşlik eden farklı metabolik rahatsızlıklar gözlenmektedir. Fakat bu davranışlara sahip olan herkes için tıkınırcasına yeme bozukluğundan bahsedemeyiz. Davranışlar en az 6 ay haftada en az iki gün tekrarlanmalıdır.

Terafit

TeraFit Psikoloji & Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri ve Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ahmediye Mahallesi Halk Caddesi No:27 Kat:3 34672 Üsküdar/İstanbul Türkiye

Salı-Cuma :

09:00-18:00

Cumartesi-Pazar :

09:00-14:00

Pazartesi :

Kapalı

Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın